Jak skutecznie się uczyć (część I)

W poprzednim poście pisałam o kursie Learning How to Learn, którego kolejna edycja rozpoczyna się dzisiaj na platformie Coursera. Tym razem chciałam opisać kilka wymienionych w tym kursie technik, które uważam za bardzo przydatne.

1. Technika Pomodoro (Метод «Помидора») to technika zarządzania czasem, która pomaga radzić sobie z prokrastynacją (tendencją do odkładania spraw na później). Została wymyślona przez Francesco Cirillo, a jej nazwa nawiązuje do kuchennych minutników, które często mają kształt pomidorów. 


Najpierw musimy określić zadanie, nad którym chcemy pracować i zadbać o to, aby w czasie jego wykonywania nic nie rozpraszało naszej uwagi. Nastawiamy nasz timer na 25 min i całkowicie skupiamy uwagę na zadaniu. Kiedy minutnik zasygnalizuje, że upłynęło już 25 min możemy zrobić sobie przerwę (zwykle możemy znaleźć informacje, że powinno być to 5 min). Co więcej, przerwę możemy wykorzystać, aby dać sobie "nagrodę", np. filiżankę herbaty/kawy, kawałek czekolady, czy chwilę surfowania po internecie. Na stronie poświęconej tej metodzie możemy znaleźć podpowiedzi, aby przerwy spędzać aktywnie - przejść się, wykonać ćwiczenia rozciągające, czy kilkakrotnie wejść i zejść po schodach. Inne pomysły można znaleźć tutaj. Możemy zdecydować się na dłuższą przerwę, jeśli będzie taka potrzeba. Po takiej chwili mentalnego odpoczynku znowu nastawiamy minutnik na 25 min i ponawiamy cały proces.

W ciągu dnia możemy wykonać tyle Pomodoro, ile potrzebujemy, aby wykonać dane zadanie lub jego część. Dzięki tej technice możemy "zmusić się" do wykonania czynności, których nie lubimy lub uważamy za trudne. Oczywiście, odnosi się to nie tylko do nauki, ale także do różnych zadań które mamy do wykonania w pracy i w domu. Uważam jednak, że Pomodoro jest świetne, szczególnie jeśli uczymy się czegoś samodzielnie (np. języka obcego). 25 min to niewielki odcinek czasu i nawet w obliczu natłoku zajęć można wygospodarować taką chwilę w ciągu dnia. A już jedno Pomodoro dziennie poświęcone na naukę języka pomoże rozwinąć jego znajomość i umożliwi systematyczną naukę.

2. Najpierw zjedz żaby (Eat your frogs first in the morning) - ta uroczo brzmiąca metoda również ma na celu walkę z prokrastynacją. Zasada jest prosta: staramy się najpierw pracować nad najbardziej istotnymi i najmniej lubianymi przez nas zadaniami. Nie lubisz gramatyki? Poświęć na nią jedno pomodoro np. od razu po przebudzeniu :)

Sedno skuteczności tej metody świetnie opisują słowa Marka Twaina: 'Eat a live frog first thing in the morning and nothing worse will happen to you the rest of the day' ('Zjedz żywą żabę każdego ranka, a w ciągu całego dnia nic gorszego cię już nie spotka').



3. Zacznij od trudnego, przeskocz do łatwego to strategia, która proponowana jest przy rozwiązywaniu testów, egzaminów pisemnych itp. Po otrzymaniu testu powinniśmy szybko go przejrzeć i zacząć pracować nad zadaniem, które wydaje się być najtrudniejsze. Jeśli rozwiązywanie go sprawia, że czujemy się poddenerwowani (lub po prostu, gdy utknęliśmy i nie potrafmy go rozwiązać), "przeskakujemy" do łatwego zadania. Po jego wykonaniu ponownie przechodzimy do trudnego zadania, a później znów rozwiązujemy łatwiejsze itd. Po powrocie do zadania, które było zbyt trudne może się okazać, że rozwiążemy go bez większych problemów.

Technika ta pomaga skutecznie korzystać z naszego mózgu. Aby to unaocznić, dr Barbara Oakley podała przykład kucharza, którego praca jest efektywna, bo podczas, gdy piecze się stek on dalej jest zajęty: sieka warzywa na sałatkę, doprawia zupę, miesza duszącą się cebulę itp. 

Jak widać, opisane powyżej metody będą pomocne nie tylko przy nauce języka rosyjskiego :) Wkrótce przedstawię kilka kolejnych technik. 

3 komentarze:

  1. Ciekawa ta trzecia technika, nie znałem jej. Ja na wszystkich egzaminach zaczynałem właśnie od tych najłatwiejszych pytań, a kiedy z nimi się uwinąłem, zabierałem się za te bardziej wymagające. Ale myślę, że to podejście, o którym piszesz, też mogłoby się sprawdzić. Szkoda, że ostatnio nie zdaję żadnych egzaminów, nie mam tego jak sprawdzić w praktyce ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie nadrabiam filmiki z tego kursu, jestem ciekawa co jeszcze znalazłaś i opiszesz :) Czekam z niecierpliwością! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W najbliższych dniach opublikuję nowy wpis z kolejnymi wskazówkami :) Ten kurs bardzo mi się spodobał - sporo ciekawych informacji przedstawionych w przystępny sposób :)

      Usuń

Copyright © 2014 Zauroczenie rosyjskim , Blogger